Marek Ruff, malarz, rzeźbiarz, artysta uważany za czołowego przedstawiciela i nieformalnego szefa decentryzmu, odwiedził I Międzynarodowy Plener ceramiczny w Zdunach w powiecie krotoszyńskim.
Od 10 sierpnia w zabytkowych pomieszczeniach tutejszej Kaflarni tworzy kilkunastu rzeźbiarzy z Polski z zagranicy. Decentryzm, który jest wiodącym tematem pleneru był tematem seminarium prowadzonym przez Ruffa. Nazwa nowego kierunku brzmi obco, decentryzm jest naszym, polskim pomysłem na sztukę. - Decentryzm nie wziął się z kosmosu. To jest próba powrotu do pewnego stylu myślenia który już był. Od czasów groty Lascaux decentryzm nienazwany jest spotykany w pojedynczych wydaniach. Dzisiaj to próba powrotu do tradycyjnego myślenia o sztuce. Do warsztatu, do piękna a przede wszystkim do tajemnicy w sztuce. Twórcą decentryzmu i manifestu o tym kierunku jest Adam Wiśniewski –Snerg, który swój manifest opublikował w 1987 r. I ta data jest przyjęta za datę narodzin decentryzmu - mówi Ruff.
Artysta udzielił nam obszernego wywiadu, który już wkrótce opublikujemy na tej stronie internetowej
Decentryzm rzeźbiarski i I Międzynarodowy Plener Ceramiczny, to tylko niektóre z wielu elementów festiwalu POGRANICZE KULTUR. Kulminacyjny moment zdunowskiej imprezy w piątek. Wtedy na zamkniętej dla ruchu ulicy Łacnowej odbędzie się festyn w czasie którego czynne będą stoiska kiermaszowe z wyrobami rękodzielniczymi. Imprezie towarzyszyć będą kulinaria przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Całość uświetni koncert na scenie plenerowej, którego gwiazdą będzie kabaret „Spotkanie z Balladą” w programie „My z Kopydłowa”. Imprezę wspiera kaliski CKiS. Partnerem medialnym jest Radio Centrum