Banner animowany

POGRANICZE KULTUR 2013 - PROGRAM

ZOK, 06 sierpnia 2013

W dniach od 12 do 24 sierpnia 2013 r. w Zdunach w powiecie krotoszyńskim odbędzie się festiwal multiartystyczny pt. POGRANICZE KULTUR

Będzie to piąta jubileuszowa edycja festiwalu.

 

Impreza złożona jest z  elementów głównych:  Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego, Kiermaszu Rękodzielniczego, powiatowych kulinariów, Warsztatów Rękodzielniczych i koncertu folkowego, oraz z wielu elementów dodatkowych (np. wernisaże i wystawy uczestników Pleneru Ceramicznego, festiwal sernika, wystawa w zdunowskiej Izbie Muzealnej, akcja honorowego krwiodawstwa i inne). Całość harmonijnie łączy się podczas finałowego uroczystego zakończenia projektu .

Festiwal POGRANICZE KULTUR jest wyjątkową w skali Wielkopolski imprezą łączącą w sobie elementy kultury wysokiej z masowym udziałem publiczności w tym przedsięwzięciu.

Upowszechnia wiedzę o dziedzictwie kulturowym powiatu krotoszyńskiego, o ludowej wieloetnicznej przeszłości  nadgranicznego niegdyś regionu, a także eksponuje wyróżniki Zdun i okolic .

Jednym z nich jest KAFLARNIA ZDUNY, najstarszy tego typu zakład ciągle produkujący ręcznymi metodami przedmioty użytkowe z ceramiki, przeprowadza unikatowy sposób produkcji poprzez wypały ceramiki w  wielkokomorowych piecach muflowych. Takie piece istnieją już tylko w Zdunach. Według naszych informacji podobnych nie ma w Europie.

Ponadto w piątym jubileuszowym Pograniczu Kultur – Plenerze Ceramicznym weźmie udział Stowarzyszenie Terra D’Artistes z Francji, a także rzeźbiarze z Gruzji, Rosji, Białorusi, Litwy i Niemiec.  Nie zabraknie czołówki ceramików polskich. Ten element imprezy współorganizujemy z ogólnopolskimi organizacjami rzeźbiarskimi – Związkiem Ceramików Polskich, oraz Związkiem Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. W imprezę zaangażowane są także liczne organizacje pozarządowe, oraz lokalne instytucje.

Znaczenie wydarzenia dla regionu Wielkopolski potwierdza otrzymanie przez Pogranicze Kultur Grand Prix w konkursie organizowanym przez Wielkopolską Izbę Turystyczną oraz dziennik Głos Wielkopolski w 2011 r.

Nowe elementy Festiwalu:

 

                                                  14 sierpnia - Święto Kwiatów – konkurs na rynku w Zdunach (kawiarnia Czekolada) bukietów kwiatowych wykonanych z roślin rosnących w ogródkach, lub na polach i łąkach Ziemi Zdunowskiej. Autorzy najładniejszych bukietów będą nagrodzeni, a ich dzieła zostaną wyeksponowane w kawiarni Czekolada. Dodatkowo laureaci wykonają bukiety dla zwycięzców konkursu rzeźbiarskiego organizowanego podczas Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego. Kwiaty zostaną wręczone rzeźbiarzom na scenie plenerowej podczas uroczystego finału POGRANICZA KULTUR.

                                                  17 sierpnia – Pony Express w Zdunach – wizyta legendarnej poczty konnej funkcjonującej w Ameryce Północnej w XVIII i XIX w. Polscy fascynaci tej tradycji odtwarzają  przejazd pocztylionów galopując przez Europę Środkową. Jedną z atrakcji wydarzenia jest możliwość przesłania kartki pocztowej za pośrednictwem Pony Express.

 

Impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Wielkopolski. Ma międzynarodowy charakter. Przybywają na nią tłumy publiczności. Partnerem i współorganizatorem Pogranicza Kultur jest Stowarzyszenie Klub Twórczego Rękodzieła w Zdunach, które uzyskało dofinansowanie przedsięwzięcia w konkursie ofert w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.  Jednym z finansowych fundamentów POGRANICZA KULTUR jest również Powiat Krotoszyński, który w 2013 roku jest współgospodarzem wydarzenia.

W konkursie na realizację wydarzenia kulturalnego dotację na zorganizowanie POGRANICZA KULTUR uzyskał Zdunowski Ośrodek Kultury. Ponadto Festiwal wsparło Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Patronem honorowym Festiwalu jest poseł Ziemi Krotoszyńskiej Maciej Orzechowski. Partnerami POGRANICZA KULTUR 2013 są: Urząd Miejski w Zdunach, Zespół Szkół w Zdunach, Związek Ceramików Polskich, Związek Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy, Zarząd Miejsko-Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Zdunach, Klub Honorowych Dawców Krwi – Koło w Zdunach, Kawiarnia Czekolada, firma PANCOM.

Wyłącznym sponsorem POGRANICZA KULTUR 2013 jest Spółdzielcza Grupa Bankowa Bank Spółdzielczy w Krotoszynie.

Szczegółowy program Festiwalu na plakacie.